IT proff

Kui peaks IT professionaali kirjeldama, jätaksin mina aastal 2012 IT üldse välja. Esiteks on raske leida valdkonda, kus IT ei ole oluline. Teiseks professionaal on üldisemas mõttes oma ala meister. Minu arust ei mängi määravat rolli, kas proff tegutseb IT alal või on näiteks agronoom – mõlemal juhul iseloomustavad neid ühised omadused.

Täna (aastal 2012) toimuvad IT alal, samuti ka paljudes teistes tööstusharudes, väga kiired protsessid. Kui me 10 aastat tagasi ostsime telefoni, siis jätkus temast julgelt mitmeks aastaks. Täna on telefonimaailmas uus mudel maksimaalselt 6 kuuga turul. Sarnane kiirus on ka teistes elektroonikavaldkondades. Kogu sellist kiiret tootearendust peab IT toetama. Sellest tulenevalt inimesed, keda me IT valdkonnas professionaalseteks saaksime kutsuda, peaksid olema väga paindlikud kohandujad ja kiired õppijad.

Mulle tundub, et tänases IT maailmas, kus mina ei suuda otseselt määratleda selle maailma piire, peab IT professionaal keskenduma mingile kitsamale valdkonnale. Sarnase näite võib tuua tervishoiu valdkonnast, kus me mingi ala arste peame oma ala asjatundjateks. Kindlasti oleksime päris ärevad, kui hambaarst hakkaks meil pimesoolt välja lõikama. Sama kehtib minuarust ka teistes valdkondades.

Üks tunnus, mida mina enda juures oluliseks pean (mina pole kindlasti IT proff) on tunne, kui ma näiteks kuu aja jooksul ei ole midagi uut õppinud, siis on see tagasiminek. Tahan siinkohal rõhutada, et pidev areng on oluline. Kui koolist tuleb täna IT haridusega noor, siis on ta väärtuslik ressurss IT tööturul. Nüüd on tema teha, kas ta liigub progressiga kaasa või teeb maksimaalselt 5 aastat seda, mida koolis õppetati. Kui areng puudub võib juhtuda, et tänavalt tulnud ambitsioonikas ja arenemisvõimeline indiviid on temast professionaalsem. Kool on väga väärtuslik stardipakk, aga siiski oma distants tuleb ka võidu joosta.

Natukene teise nurga alt võiks asja uurida hoopis nii, kui palju keegi oma teadmistega teenib. Kui moodustada sissetulekust, mis saadakse oma vastava ala teadmisi rakendades, pingerida, siis kindlasti on see oma moodi indikaator professionaalsuse skaalal.

See on vist minu nõrkus, aga minu silmis on inimene eriti professionaalne, kui ta suudab oma ala arvamusliider olla. See tähendab erinevaid artikleid, lausa raamatuid, mis antud ala ja tema vaatenurka kirjeldavad.

Üks oluline omadus minu silmis on asjaolu, et proff naudib oma tööd niivõrd, et ta oleks nõus täpselt sama asja tegema ka siis, kui maailmas raha mõte puuduks. See läheb küll vastuollu ülaltoodud palga näitega, aga olen kindel, et lugeja saab aru, mida ma siinkohal silmas pean.

Kokkuvõtteks võiks ütelda, et IT professionaal on nagu iga teine oma ala meister suvalisel ajaloo hetkel.