Tarzan suurlinnas: võrgusuhtluse eripäradest

Viimased 30 aastat on e-suhtlus olnud meie igapäevaelu üks lahutamatuid osasid. Kellel vähem, kellel rohkem, mingil määral puutub arenenud IT-ühiskonnas sellega kokku pea igaüks.

Antud kirjatüki eesmärk on tuua Virginia Shea 10 käsust üks näide, mis seostub minu IT-kogemusega. Ma teen seda, samas tahan toonitada, et minu arvates võiks teema taandada tänaseks, kus virtuaalmaailma ja reaalsuse piir on palju õhem, kui ta oli ajal, mil need 10 käsku maha sai kirjutatud, reeglitele, mis kehtivad reaalses maailmas.

Minu tõlgendus:

  1. Ole inimene. – No seda võiks ka reaalelus.
  2. Käitu sama malli järgi nagu igapäevaelus. – Kogu 10 käsku saaks taandada antud käsule.
  3. Tea, kus sa oled. – Väga kenasti reaalses maailmas rakendatav reegel.
  4. Austa teiste inimeste aega ja võrguühendust. Sama kehtib ka reaalelus. Tänaseks on aeg tähtsam, kui võrguühendus.
  5. Näe võrgus hea välja. Reaalselt võiks ju ka. Ma ei pea silmas ainult füüsilist poolt.
  6. Jaga oma teadmisi. Antud käsk on pigem vabavara maailma kuuluv. Mina olen isiklikult seisukohal, et osad teadmised võiks mugavalt siiski tagada teadmiste omanikule mugava sissetuleku. Kisub sinna patenditeemasse.
  7. Aita piirata sõimusõdu. – See punkt on ehk väga virtuaalsuhtluse maailma kuuluv ka täna.
  8. Austa teiste inimeste privaatsust. – Samuti võiks kehtida reaalses maailmas
  9. Ära kuritarvita oma võimu. – Antud käsk on sama oluline reaalses maailmas, kui ta on virtuaalmaailmas.
  10. Andesta teistele nende eksimused. – Isegi kristlased soovitavad seda

Tänaseks on sirgunud mitu põlvkonda, kes on kasvanud koos internetiga ja e-suhtlus on nende igapäevatoiming. Tulenevalt sellest on uutele põlvkondadele reeglid, mis ülal on toodud, enesestmõistetavad. Teisest küljest jälle, kui reaalsus ja virtuaalsus aina lähenevad, siis oleme me täna tunnistajateks olukordadele, kus virtuaalmaailma abil tehakse toiminguid, millede kolimist reaalmaailmast mujale ei pidanud 50 aastat tagasi suurem osa võimatuks. Ei ole tavatu, kui e-kanalit kasutatakse abieluettepaneku tegemiseks, samas ka lahutusotsuse kohale toimetamiseks.

Samas, punktid ei tule ju niisama, seega tagasi teemasse. Valiksin ülaltoodud listist käsu number 8 (Austa teiste inimeste privaatsust).

Olles aastaid olnud paljude serverite haldaja (samuti ka täna), on mul reaalne ligipääs infole, mis ei ole minu jaoks mõeldud.  Samuti olen pidanud päris palju tegelema keskkonnaga, kus inimesed soetavad virtuaalkeskkonnas tutvust.

Pean tunnistama, et ma olen leidnud ennast mõtlemast, et kui huvitav oleks tuhnida teise inimeste privaatinfos. Toonitan, et sellised mõtted liikusid minu peas, minu IT-alase elu alguses, kus mul ei olnud isegi internetiühendust.

Hiljem tuli töö ja sellega seoses ka arusaam, et mingile infole on ligipääs nii lihtne, et seda infot tuleb austada – see on lihtsalt eetika küsimus, seda võimu mitte kuritarvitada. Või tõesti, ehk on asi selles, et kui midagi on liiga lihtne, siis pole see ka huvitav. Mine tea 🙂

Kokkuvõtteks võiks tõdeda, et tänaseks on reaal- ja virtuaalmaailma vaheline lõhe palju väiksem, kui ajal, mil ülaltoodud reeglid kirjutati. Ja analüüsides neid reegleid, leiad mina, et ka päriselus kehtivad reeglid sobivad virtuaalmaailmasse ja vastupidi.